Offering you a complete choice of products which include commercial double bread slicer, table top bread slicing machine, semi automatic bread slicer and rusk toast high speed bread slicers.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Slice thickness | 12 mm |
| Loaf capacity | 10 loaves/min |
| Installed power | 0.5 kW |
| Body material | SS and MS |
| Machine Body Material | SS |
| Material | Mild Steel |
| Operation Mode | Semi automatic |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Bakery, Hotels & Restaurant, Food Processing Industry |
| Certification | ISO |
| Max loaf size | 350 mm |
| Blade material | HSS |
| Machine type | Floor model |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Aggarwal |
| Surface | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our organization has successfully expanded its business in market owing to the offered elevated quality array of Bread Slicer that is extensively used for cutting bread slices.
The offered slicer is manufactured utilizing superior quality raw material and latest technology.
Moreover, a team of our quality controllers conducts a series of quality tests on the entire range to seek out any possible defect.
In tune with industry standard, we provide this slicer in various customized options and industrial leading prices.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Slice thickness | 10 mm |
| Cutting Thickness | > 12 mm |
| Loaf capacity | 10 loaves/min |
| Installed power | 0.5 kW |
| Body material | SS and MS |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Speed Of Slicer | 150-200 BREAD/HOUR |
| Application/Usage | Bakery |
| Max loaf size | 400 mm |
| Certification | ISO, CE |
| Blade material | HSS |
| Machine type | Table top |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Machine Body Material | Mild Steel |
| Design Type | Standard |
| Brand | AGGARWAL BAKE SYSTEMS |
| Application | Bakery |
| Surface | Powder Coated |
|
SINGLE BREAD SLICER · PRICE:-35,000/- · fitted with 0.5 HP motor, · Capacity- 150-200 bread per hour · MS BODY |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Slice thickness | 12 mm |
| Cutting Thickness | > 12 mm, 10 mm, 12 mm |
| Loaf capacity | 10 loaves/min |
| Installed power | 0.5 kW |
| Body material | MS painted |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Hotels & Restaurant, Bakery, Food Processing Industry |
| Machine Body Material | Mild Steel |
| Power | 0-1 HP |
| Certification | ISO |
| Max loaf size | 300 mm |
| Blade material | HSS |
| Warranty | 1 Year |
| Machine type | Floor model |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
|
DOUBLE BREAD SLICER · PRICE:-45,000/- · fitted with 0.5 HP motor, · Capacity- 400 bread per hour · MS BODY |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Machine Body Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Design Type | Standard |
| Brand | Aggarwal |
| Surface | Powder coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our competency lies in offering our clients an excellent quality range of High Speed Bread Slicer that is mainly used in bakeries.
The only high-quality raw material is used while manufacturing the offered slicer, for increased compliance with industry standards of quality.
The offered slicer is highly appreciated by clients for its high quality and compact design. Apart from this, our slicer is offered in different specifications and can be customized, as per precise needs of our clients.
Features:
Less power consumption
Highly efficient
Compact design
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India