Pioneers in the industry, we offer biscuit & cookies dropping machine from India.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Line capacity | 300 kg/hr |
| Line type | Soft biscuit, Cookie |
| Maximum Production Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Capacity(kg/hr) | 50 Kg/h |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Fuel type | Electric |
| Oven type | Electric oven |
| Line length | 40 m |
| Type Of Cookies | ALL TYPE OF BAKERY COOKIES |
| Nozzles Available | 300PCS |
| Motor Power | 3 HP |
| Dropping point | 5 |
| Nozzle Number | 5 |
| Operating Phase | Three Phase |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Certification | ISO |
5 NOZZLES COOKIES DROP MACHINE
SPECIFICATIONS:-
|
Cookies Drop Machine 5 Nozzles With Wirecut · fitted with 3 HP ,Motors-1.5+ 0.75 + 0.75+0.25 · Rotomotive Motors With Gearbox · Body- SS 304 · PLC:- Delta, · Display:- 7" Delta · BFD:- Delta Control · Design:- unlimited |
Tray size-13”x18”
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India