Pioneers in the industry, we offer single bread slicer machine from India.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Slice thickness | 10 mm |
| Loaf capacity | 10 loaves/min |
| Installed power | 0.5 kW |
| Body material | SS and MS |
| Operation Mode | Semi automatic |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Hotels & Restaurant, Food Processing Industry, Bakery |
| Machine Body Material | Mild Steel |
| Max loaf size | 300 mm |
| Certification | ISO |
| Blade material | HSS |
| Machine type | Floor model |
| Warranty | 1 Year |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
SINGLE BREAD SLICER
· PRICE:-35,000/-
· fitted with 0.5 HP motor,
· Capacity- 150-200 bread per hour
· MS BODY
ONE YEAR FULL WARRANTY
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India