Manufacturer of a wide range of products which include toast bread making machine, bread baking plant and commercial bread baking ovens.
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Production capacity | 50 kg/hr |
| Type of Machine | Bread Making Machine |
| Storage Capacity | 50 Kg/h |
| Installed power | 7.5 kW |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Machine type | Rotary rack oven, Dough mixer |
| Usage/Application | Bakery |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Power Source | Diesel |
| Application/Usage | Bakery |
| Body material | SS 304 |
| Power | 2 HP |
| Certification | ISO |
| Usage | Bread, Bread and bun, Bread and rusk, Bakery products |
| Control type | Digital |
| Phase | Single phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Production capacity | 500 kg/day |
| Installed power | 10 |
| Plant type | Rotary rack line |
| Usage/Application | Commercial |
| Baking fuel | Diesel |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 2400 BREADPACKETS /10HOUR |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Diesel |
| Application/Usage | Bakery, Hotels & Restaurant, Food Processing Industry |
| Body material | SS 304 |
| Automation features | PLC control |
| Usage | Bakery products, Bread, Bread and rusk, Bread and bun |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More Than 200 Kg/h |
| Number of Decks | 42 |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Gas, Electric, Diesel |
| Number of Trays | 42 |
| Oven Type | Rotary Oven |
| Tray Size | 13x18 inch |
| Temperature Control | Digital |
| Use for | BREAD,RUSK,BUN,PATTIES,FAN |
| Voltage | 10KW LOAD |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Power | > 3 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Features | Digital Timer |
| Power Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Maximum Temperature | 300 °C |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Application/Usage | Bakery |
Minimum order quantity: 1 Piece
1.DELUXE MODEL-ROTARY RACK DIESEL FIRED OVEN ABS 42 MODEL
2.DELUXE MODEL- DOUBLE SPEED SPIRAL MIXER 50KG
3.DOUBLE BREAD SLICER
4.BAKING TRAYS FOR 2 ROUNDS
5. BREAD MOULDS FOR 2 ROUNDS
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India