Offering you a complete choice of products which include double speed spiral mixer, 50kg spiral mixer, stainless steel spiral mixer, 30 kg spiral mixer machine, maida mixer machine and high speed hydraulic mixer.
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Dough Capacity | 100kg |
| Motor Power | 10 HP |
| Bowl Type | Fixed Bowl |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bowl Movement | Fixed Bowl |
| Usage/Application | Commercial |
| Automatic Grade | Automatic |
| Capacity | 100KG |
| Used for Making | Bread |
| Motor Power(in HP) | > 3 HP |
| Certification | ISO |
| Power Supply | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| No Of Speed | 2 |
| Timer Control | Yes |
| Modes of Speed | Two |
| Bowl Volume | 100KG |
| Bowl Material | SS 304 |
| Brand | AGGARWAL BAKE SYSTEMS |
| Country of Origin | Made in India |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Usage | Industrial |
| Speed times | Double |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
DOUBLE SPEED SPIRAL MIXER · PRICE:-3,50,000/- · CAPACITY-100KG · MOTOR-12+2 HP CROMPTON MOTORS · SS BOWL-304 |
ONE YEAR FULL WARRANTY
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Bowl Capacity | 60 L |
| Material | Stainless Steel |
| Dough Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage/Application | Commercial / Large |
| Bowl Type | Fixed Bowl |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Bowl Movement | Fixed Bowl |
| Capacity | 50KG |
| Used for Making | Bread |
| Usage | Pav, Rusk, Bread |
| Motor Power(in HP) | > 3 HP |
| Power Supply | Three Phase |
| Certification | ISO |
| No Of Speed | 2 |
| Warranty | 1 Year |
| Timer Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bowl Type | Fixed Bowl |
| Usage/Application | Commercial / Large |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50KG |
| Used for Making | Pizza, Bread |
| Motor Power(in HP) | > 3 HP |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bowl Type | Fixed Bowl |
| Usage/Application | Bakery |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 25KG |
| Used for Making | Bread |
| Motor Power(in HP) | > 3 HP |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 Year |
| Modes of Speed | One |
| I Deal In | New Only |
| Brand | AGGARWAL BAKE SYSTEMS |
| Country of Origin | Made in India |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Speed type | Single |
|
SINGLE SPEED SPIRAL MIXER ·CAPACITY-50KG · MOTOR-4+1HP MOTORS · SS BOWL |
ONE YEAR FULL WARRANTY
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Bakery |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Used for Making | Bread |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 Year |
| Electric Power (KW) | 3 KW |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power | 1.5 Kw |
| Brand | Aggarwal |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Speed Type | Single |
Minimum order quantity: 1 Piece
SINGLE SPEED SPIRAL MIXER
CAPACITY-30KG
FITTED WITH 3+1 HP ABS MOTORS
ONE YEAR FULL WARRANTY
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Bakery |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Type | DOUGH MIXER |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Design Type | Standard |
| Capacity | 50KG |
| Used for Making | Bread |
| Motor Power(in HP) | 2-3 HP |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
DOUGH MIXER MACHINE
CAPACITY 50KG
FOR MAKING RUSK DOUGH
BREAD DOUGH
DOUGH MIXER MACHINE
CAPACITY 50KG
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Application | dough mixing |
| Batch Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 18.5 kW |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Mixer Speed | 960 rpm |
| Bowl Material | SS304 |
| Discharge Type | Manual Discharge |
| Capacity | 100-500 L |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Cooling Type | No Cooling |
| Working Type | Batch |
| Country of Origin | Made in India |
HIGH SPEED MIXER WITH BOWL LIFTER
· Structure made of MS
· Counter weight
· CAPACITY-50kg
· SS panel covering and automatic control panel with 2 nos of branded motor one is of 30 hp and another one is of 3 hp with gear box and 3 nos of SS 304 bowl and bitter
ONE YEAR FULL WARRANTY
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Bowl Capacity | 60 L |
| Application | bakery dough mixing |
| Dough Capacity | 50 kg |
| Batch Capacity | 50 kg |
| Motor Power | 11 kW |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Mixer Speed | 750 rpm |
| Body Material | Mild Steel |
| Bowl Material | SS304 |
| Bowl Movement | HYDRAULIC |
| Discharge Type | Manual Discharge |
| Model Name/Number | HIGH SPEED MIXER WITH BOWL LIFTER 30KG |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage | Bread, Rusk |
| Working Type | Batch |
| Power Supply | Three Phase |
| No Of Speed | 3 |
| Timer Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
|
HIGH SPEED MIXER WITH BOWL LIFTER · Structure made of MS · Counter weight · CAPACITY-30kg |
· SS panel covering and automatic control panel with 2 nos of branded motor one is of 30 hp and another one is of 3 hp with gear box and 3 nos of SS 304 bowl and bitter
|
ONE YEAR FULL WARRANTY |
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India