Leading Manufacturer of rusk making machine, rusk making machinery and rusk baking oven from Ghaziabad.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Fuel type | Diesel |
| Baking Capacity | 100Kg/h |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Tray count | 42 tray |
| Chamber type | Single deck |
| Power load | 5 kW |
| Voltage | 220-240 V |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Phase | Three Phase |
| Certification | ISO |
| Weight | 1600 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Fuel type | Diesel |
| Baking Capacity | 100Kg/h |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Tray count | 18 tray |
| Chamber type | Single deck |
| Power load | 7.5 kW |
| Roller Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 400 Degree C |
| Dimensions | 8' X 6.5' X 4.25' ( H X L X W) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Number of Trays | 42 |
| Fuel type | Diesel |
| Power Source | Diesel |
| Baking Capacity | 400Kg/h |
| Usage/Application | Commercial |
| Tray Size | 13 x 18 inch |
| Tray count | 42 |
| Production Capacity (Bread Loaves/hr) | 120 |
| Chamber type | Single deck |
| Control Panel | Digital |
| Power load | 10 kW |
| Brand | Aggarwal |
| Motor Power | 2 HP |
| Operating Phase | Three Phase |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Body material | SS304 |
| Max temp | 300 C |
| Certification | ISO |
| Door Type | Single Door |
| Power Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Baking type | Static trays |
| Burner Make | Riello (Italian) |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight | 1500 Kg |
We are the Leading Manufacturer, Supplier & Exporter of Hot Process Rotary Oven world wide.
Brand - Aggarwal
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 100 kg/hr |
| Number of Trays | 42 Tray |
| Number of Tray | 42 Trays |
| Power Source | Diesel |
| Number of Trolleys | Single Trolley |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Tray Size | 13 in x 18 in |
| For Baking | Bread/Bun |
| Tray count | 42 tray |
| Oven Material | Stainless Steel 304 |
| Size | Large |
| Chamber type | Single deck |
| Motor Power | 2.0 HP |
| Power load | 2 kw |
| Control Panel Type | Digital |
| Capacity | 400 kg |
| Door Type | Single Door |
| Diesel Consumption | 2.0 Ltr/Hr |
| Body Material | Stainless Steel |
| Burner Brand | Riello (Italian) |
| Fuel Type | Diesel |
| Portability | Non Portable |
| Features | Programmable Control, Buzzer Alarm, Glass Viewing Door |
| Power Consumption (KW) | 1.2 KW |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | ISO |
| Other Features | ABS-42 DELUXE MODEL FOR MAKING RUSK |
| Model Name/Number | ABS 42 |
| Brand | AGGARWAL BAKE SYSTEMS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
ABS-42 DELUXE MODEL
FOR MAKING RUSK,BREAD,BUN,COOKIES,PATTIES,FAN EVERYTHING
COMMERCIAL/INDUSTRIAL PURPOSE
ROTARY RACK OVEN DIESEL FIRED
ROTARY RACK OVEN 42 TRAYS
SINGLE TROLLEY
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India