We are a leading Manufacturer of single trolley proofer and commercial dough proofers from Ghaziabad, India.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Tray capacity | 40 trays |
| Machine Type | Proofer |
| Capacity (Trays) | 42 Tray |
| Chamber temp range | 30 to 50 °C |
| Mixer Capacity (Ltr) | 40 Ltr |
| Humidity range | 65 to 95 % |
| Flour Capacity (kg) | 50 kg |
| Usage/Application | Rusk/Toast, Bread, Puffs |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Hotels & Restaurant, Bakery, Food Processing Industry |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Control Type | Digital |
| Door type | Single door |
| Body Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting | Floor mounted |
| Phase | Single Phase |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Other Features | FITTED WITH 10 KVA STEAMER |
| Country of Origin | Made in India |
|
SINGLE TROLLEY PROOFER · Fitted with 10 Kva steamer · Stainless Steel SS-304 |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Tray capacity | 80 trays |
| Chamber temp range | 30 to 50 °C |
| Humidity range | 70 to 95 % |
| Body material | SS 304 |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Bakery, Food Processing Industry, Hotels & Restaurant |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Control type | Digital |
| Door type | Single door |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting | Floor mounted |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Other Features | FITTED WITH 10 KVA STEAMER |
| Country of Origin | Made in India |
|
DOUBLE TROLLEY PROOFER Price - 3,50,000/- · Double trolley proofer · Fitted with 10 Kva steamer · Stainless Steel SS-304 |
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India