Offering you a complete choice of products which include gas fired rotary rack ovens and 12 tray gas electric baking oven.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Number of Trays | 84 Trays |
| Fuel Type | Gas |
| For Baking | Biscuit/Cookies |
| Power Source | Gas |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Tray Size | 13 x 18 inch |
| Production Capacity (Bread Loaves/hr) | 240 |
| Size | Large |
| Control Panel | Digital |
| Usage/Application | Commercial |
| Capacity | 800 kg |
| Door Type | Single Door |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Load | 3 HP |
| Power Phase | Single Phase |
| Burner Make | Riello (Italian) |
| Portability | Non Portable |
| Power Consumption (KW) | 3 KW |
| Warranty | 5 Year |
| Certification | ISO |
|
GAS FIRED-ROTARY RACK OVEN SINGLE TROLLY: ABS-84 · NO. OF TRAYS: 84 · TRAY SIZE: 13"X18" · PRODUCTION CAPACITY: 800 KG PER DAY · MOTOR: 3+1 HP. ABS MOTOR (ONE YEAR WARRANTY) · WARRANTY: 5 YEARS OVEN FIRE CHAMBER WARRANTY · Dimensions: 8.5’ X 7’ X 5.5’ ( H X L X W) |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Trays | 12 |
| Production Capacity (Bread Loaves/hr) | 84 |
| Oven Type | Rotary Oven |
| Control Panel | Digital |
| Tray Size | 13x18 inch |
| Temperature Control | Digital |
| Body Material | Stainless Steel |
| Features | Digital Timer |
| Power Phase | Single Phase |
| Maximum Temperature | 300 °C |
|
ROTARY RACK OVEN SINGLE TROLLY: ABS-12 |
MOTOR: 2+0.5HP. ABS/CROMPTON MOTORS WITH ONE YEAR FULL WARRANTY
DIMENSION-6’ x 4.25’ x 6’( L x W x H)
|
GAS Consumption – 1-1.5Kg/hour |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Number of Trays | 24 Trays |
| Tray Size | 13 x 18 inch |
| Production Capacity (Bread Loaves/hr) | 144 |
| Control Panel | Semi-Automatic |
| For Baking | Bread/Bun |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Capacity | 200 kg |
| Body Material | SS 304 |
| Power Load | 2.5 HP |
| Power Phase | Single Phase |
| Burner Make | Riello (Italian) |
| Fuel Type | Gas |
| Power Source | Diesel |
Minimum order quantity: 1 Piece
SUPPLIED WITH 4 TROLLEYS
5 YEARS WARRANTY OF FIRE CHAMBER
FITTED WITH 2-0.5 HP MOTORS
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India