Our range of products include jumbo bread slicer.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Slice thickness | 10 mm |
| Cutting Thickness | > 12 mm |
| Loaf capacity | 10 loaves/min |
| Installed power | 0.5 kW |
| Body material | MS painted |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Number Of Blades | 24 |
| Power Source | Electric |
| Application/Usage | Bakery |
| Speed Of Slicer | 200 BREADS LOAFES PER HOUR |
| Max loaf size | 450 mm |
| Machine type | Floor model |
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India