We are a leading Manufacturer of bakery product making machine, small bakery machine, bakery machinery or equipment and mini bakery machine from Ghaziabad, India.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Number of Trays | 12 Trays |
| Type of Machine | Bakery Oven |
| Fuel Type | Diesel |
| Power Source | Diesel |
| Tray Size | 13 x 18 inch |
| Power Load | 5 HP |
| Connected Load | 5 HP |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Baking Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Usage/Application | Rusk/Toast, Bakery, Cookies, Puffs, Bread |
| Capacity | As per usage |
| Control Type | Digital |
| Outer Body Material | Stainless Steel 202 |
| Maximum Temperature | 300 °C |
| Trolley System | Hook Rotation |
| Country of Origin | Made in India |
We are leading manufacturer & supplier of Bakery Machinery.
We ensure to provide good quality products to our customers.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Rotary Oven |
| Capacity (Trays) | 12 Tray |
| Power Source | Diesel |
| Capacity(kg/hr) | 50 Kg/h |
| Usage/Application | Commercial |
| Mixer Capacity (Ltr) | 20 Ltr |
| Flour Capacity (kg) | 5 kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Operating Phase | Three Phase, Single Phase |
| Operation Mode | Automatic, Semi Automatic |
| Plant/Factory Set-Up | Yes |
| Certification | ISO |
| Control Type | Digital |
| Warranty | 1 Year |
| Material Grade | 304 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Weight | 400KG APPROX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Cookie dropping machine 5 nozzle,
production capapcity-65kg/hour
unlimited designs
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Production capacity | 50 kg/hr |
| Type of Machine | Bread Making Machine |
| Operation mode | Semi automatic |
| Capacity (Trays) | 18 tray |
| Power Source | Diesel |
| Installed power | 7.5 kW |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Mixer Capacity (Ltr) | 60 Ltr |
| Flour Capacity (kg) | 8 kg |
| Usage/Application | Bakery, Rusk/Toast, Bread, Puffs, Cookies |
| Machine type | Rotary rack oven |
| Capacity | 150KG/10 HOUR |
| Usage | Bread, Bread and bun, Bread and rusk, Bakery products |
| Number of Decks | 3 |
| Control Type | Digital |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Bread Making Machine |
| Operation mode | Semi automatic |
| Installed power | 5 kW |
| Machine type | Dough mixer, Bread line, Rotary rack oven |
| Body material | SS 304 |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Power Source | Diesel |
| Usage/Application | Bakery |
| Capacity(kg/hr) | 50 Kg/h |
| Usage | Bread, Bread and bun, Bread and rusk, Bakery products |
| Control type | Digital |
| Phase | Single phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Anuj Aggarwal (Director)
Aggarwal Bake Systems
Ground Floor, Khata No- 93 Khasra No- 2558, Ravan Chowk Village Karhera, Pargana Loni
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India